41-ე საჭადრაკო ოლიმპიადაჭადრაკის საერთაშორისო ფედერაციის მიერ ორგანიზებული საჭადრაკო ოლიმპიადა, რომელიც ნორვეგიის ქალაქ ტრომსეში ჩატარდა 2014 წლის 1 - 14 აგვისტოს.

41-ე საჭადრაკო ოლიმპიადის ოფიციალური ლოგო

ტურნირში მონაწილეობა მიიღო მოქმედმა მსოფლიო ჩემპიონმა მაგნუს კარლსენმა, ფიდე-ს იმდროინდელ რეიტინგში მყოფმა ათიდან ცხრა წამყვანმა მოჭადრაკემ და ოთხმა ყოფილმა მსოფლიო ჩემპიონმა. ყოფილი მსოფლიო ჩემპიონი ვიშვანათან ანანდი იყო პირველი ათეულის ერთადერთი მოჭადრაკე, რომელმაც ოლიმპიადაში მონაწილეობა არ მიიღო.

ოლიმპიადაზე შესანიშნავად იასპარეზეს ჩინელმა მოჭადრაკე ვაჟებმა, მათ გაიმარჯვეს 8 შეხვედრაში და 3 მატჩი ფრედ დაამთავრეს (რუსებთან, ნიდერლანდელებთან და უკრაინელებთან) და პირველად გახდნენ ოლიმპიადის ვაჟთა ტურნირის გამარჯვებულები. უშეღავათო ბრძოლა მიმდინარეობდა მეორე-მესამე ადგილებისათვის და მასში სულ ცოტა ათი გუნდი მაინც მონაწილეობდა. ოლიმპიადის დამთავრებამდე სამი ტურით ადრე ყველაზე კარგი შანსი ოქროს მედლების მოსაპოვებლად ჰქონდა უკრაინის ნაკრებს, მაგრამ უკრაინელებმა ბოლო სამ ტურში სამივე მატჩი ფრედ დაამთავრეს, ჯერ ჩინელებთან, მერე აზერბაიჯანელებთან და ბოლო ტურში უნგრელებთან, რის შედეგადაც მათ ვერანაირი სინჯის მედალი ვერ მოიპოვეს და საბოლოოდ მეექვსე ადგილი დაიკავეს. 17 ქულა ერთბაშათ ოთხმა გუნდმა დაიკავა და კოეფიციენტების გათვალისწინებით ვერცხლის მედლები გადაეცა უნგრეთის ნაკრებს, ხოლო ბრინჯაოს დაეუფლა ინდოეთის ნაკრები.

კვლავ ცუდათ ითამაშა საქართველოს ვაჟთა ნაკრებმა. 11 ტურში ქართველმა მოჭადრაკე ვაჟებმა მხოლოდ 5 მატჩში გაიმარჯვეს, 3 მატჩი ფრედ დაამთავრეს და 3 წააგეს, რის შედეგადაც მათ 44-ე ადგილი დაიკავეს.

ტექნიკური შედეგებირედაქტირება

მონაწილეობდა 172 ქვეყნის 177 ნაკრები გუნდი. ტურნირი ჩატარდა შვეიცარიული სისტემით 11 ტურად.

11.  ბელარუსი,

  • 15 ქულა

12.  ნიდერლანდები, 13.  საფრანგეთი, 14.  აშშ, 15.  პოლონეთი, 16.  სერბეთი, 17.  უზბეკეთი, 18.  არგენტინა, 19.  პერუ, 20.  რუმინეთი, 21.  თურქეთი, 22.  ბრაზილია, 23.  ეგვიპტე,

  • 14 ქულა

24.  ხორვატია, 25.  ბულგარეთი, 26.  ჩეხეთი, 27.  ვიეტნამი, 28.  ინგლისი, 29.  ნორვეგია-1, 30.  გერმანია, 31.  ავსტრალია, 32.  ფინეთი, 33.  შვედეთი, 34.  ყირგიზეთი,

  • 13 ქულა

35.  ლატვია, 36.  საბერძნეთი, 37.  სლოვაკეთი, 38.  სლოვენია, 39.  ისლანდია, 40.  ბოსნია და ჰერცეგოვინა, 41.  კოლუმბია, 42.  ყაზახეთი, 43.  ინდონეზია, 44.  საქართველო, 45.  კატარი, 46.  ფილიპინები, 47.  ვენესუელა, 48.  ირანი, 49.  ლიეტუვა, 50.  მექსიკა, 51.  შვეიცარია, 52.  იტალია, 53.  მოლდოვა, 54.  კანადა, 55.  პარაგვაი, 56.  ტაჯიკეთი, 57.  სინგაპური, 58.  პორტუგალია, 59.  მაკედონია, 60.  ალბანეთი,

  • 12 ქულა

61.  დანია, 62.  ავსტრია, 63.  ნორვეგია-2, 64.  ბანგლადეში, 65.  ჩილე, 66.  ირლანდია, 67.  ბელგია, 68.  მონტენეგრო, 69.  მონღოლეთი, 70.ICSC, 71.  ეკვადორი, 72.  მალაიზია, 73.  იაპონია, 74.  შრი-ლანკა, 75.  ლიბანი, 76.  ტუნისი, 77.  ბოლივია, 78.IBCA,

  • 11 ქულა

79.  ესტონეთი, 80.  იემენი, 81.  ფარერის კუნძულები, 82.  სამხრეთ აფრიკის რესპუბლიკა, 83.  შოტლანდია, 84.  არაბთა გაერთიანებული საამიროები, 85.  იორდანია, 86.  სირია, 87.  კვიპროსი, 88.  კოსტა-რიკა, 89.  იამაიკა, 90.  ბოტსვანა, 91.  პანამა, 92.  პაკისტანი, 93.  ანდორა, 94.  ზამბია, 95.  უგანდა, 96.  გვატემალა,

  • 10 ქულა

97.  ნიკარაგუა, 98.  ახალი ზელანდია, 99.  დომინიკანელთა რესპუბლიკა, 100.  ლუქსემბურგი, 101.  ნორვეგია-3, 102.  სალვადორი, 103.  ანგოლა, 104.  ზიმბაბვე, 105.  უელსი, 106.  ლიბია, 107.IPCA, 108.  ურუგვაი, 109.  ერაყი, 110.  სუდანი, 111.  ტაილანდი, 112.  ეთიოპია, 113.  მალავი, 114.  ნეპალი, 115.  ნიდერლანდების ანტილის კუნძულები, 116.  მადაგასკარი, 117.  ნიგერია, 118.  ბაჰამის კუნძულები, 119.  ლიხტენშტაინი, 120.  ბრუნეი,

  • 9 ქულა

121.  მაროკო, 122.  ალჟირი, 123.  მონაკო, 124.  სამხრეთი კორეა, 125.  პალესტინა, 126.  მოზამბიკი, 127.  ბარბადოსი, 128.  პუერტო-რიკო, 129.  სან-მარინო, 130.  მავრიკი, 131.  ნამიბია, 132.  ტრინიდადი და ტობაგო, 133.  ავღანეთი, 134.  ჯერზი,

  • 8 ქულა

135.  ჩინეთის ტაიბეი, 136.  ჰონდურასი, 137.  გერნსი, 138.  კოტ-დ’ივუარი, 139.  ჰონგ-კონგი, 140.  სურინამი. 141.  ომანი, 142.  ქუვეითი, 143.  განა, 144.  ჰაიტი, 145.  კამერუნი, 146.  არუბა, 147.  სან-ტომე და პრინსიპი, 148.  სენეგალი,

  • 7 ქულა

149.  კენია. 150.  სეიშელის კუნძულები, 151.  მაკაო, 152.  მალტა. 153.  ფიჯი, 154.  აშშ-ის ვირჯინის კუნძულები, 155.  მავრიტანია, 156.  ლესოთო, 157.  საუდის არაბეთი, 158.  ბერმუდის კუნძულები, 159.  რუანდა, 160.  გაიანა, 161.  პაპუა-ახალი გვინეა,

  • 6 ქულა

162.  გუამი, 163.  მალდივი, 164.  ტოგო, 165.  გამბია, 166.  ბურუნდი,

  • 5 ქულა

167.  ტანზანია,

  • 4 ქულა

168.  პალაუ, 169.  ესვატინი, 170.  ბჰუტანი,

  • 2 ქულა

171.  ბრიტანეთის ვირჯინის კუნძულები, 172.  სოლომონის კუნძულები,

  • 0 ქულა

173.  თურქმენეთი, 174.  მალი, 175.  კონგოს რესპუბლიკა, 176.  აღმოსავლეთი ტიმორი.

ჩემპიონის და პრიზიორების შემადგენლობა და შედეგებირედაქტირება

იუე ვანგი 4 (+0=8-1), ლირენ დინგი 7,5 (+5=5-0), იანგი იუ 9,5 (+8=3-0), ჰუა ნი 6,5 (+4=5-0), იი ვეი 4 (+3=2-0).

პეტერ ლეკო 5 (+1=8-1), შაბა ბალოგი 7 (+6=2-1), ზოლტან ალმასი 7 (+5=4-1), რიჩარტ რაპორტი 5,5 (+4=3-2), იუდიტ პოლგარი 4,5 (+4=1-1).

პარიმარჯან ნეგი 6 (+4=4-2), პანაიაპან სეთურამანი 7 (+4=6-0), კრიშნან სასიკირანი 6 (+4=4-1), ბასკარან ადჰიბანი 5,5 (+4=3-1), ლალით ბაბუ 5 (+4=2-1).

საქართველოს ნაკრების შედეგებირედაქტირება

ბაადურ ჯობავა 6 (+4=4-2), მიხეილ მჭედლიშვილი 4 (+1=6-2), ლევან ფანცულაია 6,5 (+5=3-1), გაიოზ ნიგალიძე 5 (+4=2-3), კონსტანტინე შანავა 3 (+2=2-3).

საუკეთესო შედეგები დაფების მიხედვითრედაქტირება

პირველი დაფა ქვეყანა
ვესელინ ტოპალოვი   ბულგარეთი 2872
მაიკლ ადამსი   ინგლისი 2839
ანიშ გირი   ნიდერლანდები 2836
მეორე დაფა ქვეყანა
ნგუენ ნგოკი   ვიეტნამი 2843
შაბა ბალოგი   უნგრეთი 2839
ლირენ დინგი   ჩინეთი 2831
მესამე დაფა ქვეყანა
იანგი იუ   ჩინეთი 2912
კრიშნან სასიკირანი   ინდოეთი 2753
პაველ ელიანოვი   უკრაინა 2745
მეოთხე დაფა ქვეყანა
ნიკოლა სედლაკი   სერბეთი 2773
ისან რეინალდო ორტის სუარესი   კუბა 2766
ჰუა ნი   ჩინეთი 2723
სათადარიგო დაფა ქვეყანა
სამუელ შანკლანდი   აშშ 2831
ალექსანდრ მოისეენკო   უკრაინა 2714
იან ნეპომნიაში   რუსეთი 2650

რესურსები ინტერნეტშირედაქტირება