საქართველოს პარლამენტის მეათე მოწვევის დეპუტატები

საქართველოს პარლამენტის მეათე მოწვევის დეპუტატებისაქართველოს პარლამენტის წევრები 2020 წლიდან.

მეათე მოწვევა შედგება 150 დეპუტატისაგან. 29 ივნისის საკონსტიტუციო ცვლილებების პროექტის თანახმად, 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნები შერეული საარჩევნო სისტემითა (120 პროპორციული, 30 მაჟორიტარული) და 1%-იანი ბარიერით ჩატარდა. კანონპროექტი გულისხმობს ე.წ. 40%-იან ჩამკეტ მექანიზმსაც. კერძოდ, პარტია, რომელიც 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნებზე პროპორციული სისტემით 40,54%-ზე ნაკლებ მხარდაჭერას მიიღებდა, მთავრობის დამოუკიდებლად ფორმირებას ვერ შეძლებდა.[1]

საარჩევნო კანონმდებლობით დადგენილი ბარიერი 9 საარჩევნო სუბიექტმა გადალახა. „ქართულმა ოცნებამ“ 60 პროპორციული და 30 (ყველა) მაჟორიტარული მანდატი მიიღო და საპარლამენტო უმრავლესობა მოიპოვა.[2] ოპოზიციურმა პარტიებმა არჩევნები გაყალბებულად გამოაცხადეს და პარლამენტში შესვლაზე უარი თქვეს. ისინი ახალი არჩევნების ჩატარებას მოითხოვენ.[3]

პოლიტიკურ სუბიექტთა გადანაწილებარედაქტირება

არჩევნების შედეგების გამოცხადების მომენტშირედაქტირება

პარტია/ბლოკი თავმჯდომარე შედეგი
არჩევნებში
ადგილები
მანამდე შემდეგ ცვლილება
ქართული ოცნება ბიძინა ივანიშვილი 48,22% 115 90   25
ძალა ერთობაშია 27,18% 27[ა] 36   9
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა გრიგოლ ვაშაძე
სახელმწიფო ხალხისთვის ნიკა მაჭუტაძე
საქართველოს რესპუბლიკური პარტია ხათუნა სამნიძე
პროგრესი და თავისუფლება ნიკოლოზ გვრიტიშვილი
ევროპული საქართველო დავით ბაქრაძე 3,79% 5   5
ლელო საქართველოსთვის მამუკა ხაზარაძე 3,15% 4   4
სტრატეგია აღმაშენებელი გიორგი ვაშაძე 3,15% 4   4
კანონი და სამართალი თაკო ჩარკვიანი
საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი ირმა ინაშვილი 3,14% 6 4   2
ახალი პოლიტიკური ცენტრი - გირჩი იაგო ხვიჩია 2,89% 4   3
მოქალაქეები ალეკო ელისაშვილი 1,33% 2   2
საქართველოს ლეიბორისტული პარტია შალვა ნათელაშვილი 1,00% 1   1
  1. ევროპული საქართველოს გამოყოფის შემდეგ (2017) პარტია 7 წევრით იყო წარმოდგენილი IX მოწვევის პარლამენტში.

შემდეგ პერიოდშირედაქტირება

პარტია/ბლოკი თავმჯდომარე X მოწვევის პარლამენტი ადგილები
თავიდან ახლა ცვლილება
ქართული ოცნება ბიძინა ივანიშვილი (2020–2021)
ირაკლი კობახიძე (2021–)

 

90 84   6[ა]
ძალა ერთობაშია 36 34   2[ბ]
ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა გრიგოლ ვაშაძე (2020)[ბ]
ნიკა მელია (2020–)
სახელმწიფო ხალხისთვის ნიკა მაჭუტაძე
საქართველოს რესპუბლიკური პარტია ხათუნა სამნიძე
პროგრესი და თავისუფლება ნიკოლოზ გვრიტიშვილი
საქართველოსთვის გიორგი გახარია 0 6   6[ა]
ლელო საქართველოსთვის მამუკა ხაზარაძე 4 4  
ევროპელი სოციალისტები ფრიდონ ინჯია 0 4   4[გ]
სტრატეგია აღმაშენებელი გიორგი ვაშაძე 3 3  
ახალი პოლიტიკური ცენტრი — გირჩი იაგო ხვიჩია 4 3   1
მოქალაქეები ალეკო ელისაშვილი 2 2  
კანონი და სამართალი თაკო ჩარკვიანი 1 1  
გირჩი — მეტი თავისუფლება ზურაბ ჯაფარიძე 0 1   1[დ]
საქართველოს ლეიბორისტული პარტია შალვა ნათელაშვილი 1 1  
დამოუკიდებელი 0 6   6
სხვა 0 1   1
ევროპული საქართველო დავით ბაქრაძე (2020–2021)
გიგა ბოკერია (2021–)
5 0   5[ე]
საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი ირმა ინაშვილი 4 0   4[გ]

     პარტიები და პოლიტიკური სუბიექტები, რომლებიც ბოიკოტს უცხადებენ არჩევნებს და პარლამენტში შესვლაზე უარს აცხადებენ.

შენიშვნები
  1. 1.0 1.1 2021 წლის 14 აპრილს „ქართული ოცნება“ დატოვა 6 დეპუტატმა,[4] რომლებმაც მოგვიანებით გიორგი გახარიასთან ერთად პარტია „საქართველოსთვის“ დააარსეს.
  2. 2.0 2.1
    • გრიგოლ ვაშაძემ 2020 წლის 15 დეკემბერს პარტიის თავმჯდომარის თანამდებობა და თავად პარტიაც დატოვა.[5] ოფიციალურად მაინც დარჩა პარლამენტის წევრად.
    • სალომე სამადაშვილმა ევროკავშირის შუამავლობით მიღწეულ შეთანხმებას ხელი მოაწერა, რასაც არ ეთანხმებოდა ენმ, ამიტომ მოგვიანებით დეპუტატმა პარტიის დატოვების შესახებ განაცხადა.[6]
  3. 3.0 3.1 არჩევნების გაყალბებულად გამოცხადების შემდეგ, „პატრიოტთა ალიანსის“ სიის პირველმა სამეულმა — ირმა ინაშვილმა, გიორგი ლომიამ და გოჩა თევდორაძემ — პირადი განცხადების საფუძველზე მოითხოვეს უფლებამოსილების შეჩერება, რისი დაკმაყოფილების შემდეგაც მათმა ადგილმონაცვლეებმა და სიის მეოთხე ნომერმა ახალი პარტია „ევროპელი სოციალისტები“ დააარსეს და პარლამენტში შევიდნენ.[7]
  4. ზურაბ ჯაფარიძემ „გირჩიდან“ წამოსვლის შემდეგ, 2020 წლის 26 დეკემბერს ამავე დასახელების ახალი პარტია დააარსა.[8] პარლამენტში შევიდა 2021 წლის 19 აპრილის შეთანხმებაზე ხელმომწერის შემდეგ.[9]
    • 2020 წლის 28 დეკემბერს ელენე ხოშტარიამ ევროპული საქართველო დატოვა,[10] თუმცა პარლამენტში შესვლაზე უარი განაცხადა.
    • 2021 წლის 10 აპრილს პარტიის თავმჯდომარემ და პარლამენტის წევრმა დავით ბაქრაძემ „ევროპული საქართველო“ დატოვა.[11] პარლამენტში შევიდა 2021 წლის 19 აპრილის შეთანხმებაზე ხელმომწერის შემდეგ.[12]
    • 19 აპრილის ხელმოწერის შემდეგ პარლამენტში შევიდნენ „ევროპული საქართველოს“ პარტიული სიით გასული დეპუტატები — არმაზ ახვლედიანი და შალვა შავგულიძე.[9]
    • 18 მაისს ტარიელ ნაკაიძემ „ევროპული საქართველო“ დატოვა და პარლამენტში შევიდა.[13]

დეპუტატების სიარედაქტირება

  •      პარლამენტის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის პირველი მოადგილე და უმრავლესობის ლიდერი;
  •      დეპუტატები, რომლებსაც ვადაზე ადრე შეუწყდათ უფლებამოსილება.
დეპუტატი სურათი საარჩევნო სუბიექტი საარჩევნო ფორმა ფრაქცია კომიტეტი საიტი
ამილახვარი გიორგი   ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი — კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7107
აქუბარდია თეონა სტრატეგია აღმაშენებელი პარტიული 7141
ახვლედიანი არმაზ ევროპული საქართველო პარტიული 5314
დამოუკიდებელი
ბაქრაძე დავით   ევროპული საქართველო პარტიული 5314
დამოუკიდებელი
ბენაშვილი გია ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020)
5635
ბეჟაშვილი ლევან   ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2053
ბერაია ირაკლი   ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (17-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (11-12-2020)
5697
ბერაია ირაკლი (დაჩი) ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი (23-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
5698
ბერაძე რამინა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი (17-12-2020)
7099
ბითაძე მაია ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი — კომიტეტის თავმჯდომარე (11-12-2020)
278
ბოკუჩავა თინათინ   ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2189
ბოლქვაძე ანზორ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
2431
ბოლქვაძე ელისო   ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (23-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
7098
ბოტკოველი გიორგი ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7087
ბოჭორიშვილი მაკა   ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (17-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი — თავმჯდომარე (11-12-2020)
7109
ბუჩუკური ანა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
7095
გახარია გიორგი

(– 29-12-2020)

  ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020) 5617
გოდაბრელიძე გიორგი ენმძალა ერთობაშია პარტიული 4573
გოცირიძე ელგუჯა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (23-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
5687
გოცირიძე რომან   ენმძალა ერთობაშია პარტიული 4892
დავითულიანი ბექა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
4317
დალაქიშვილი ალექსანდრე ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი (17-12-2020)
7136
დარგალი ზაურ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
7129
დასენი ისკო ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
5626
დაუშვილი მიხეილ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (23-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (23-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
7106
დეკანოიძე ხატია   ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7116
დუგლაძე ზაალ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7131
დუმბაძე ქეთევან ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
7135
ელისაშვილი ალექსანდრე   მოქალაქეები პარტიული 7076
ენუქიძე ავთანდილ საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 7077
ენუქიძე გოჩა ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
2110
ვარშალომიძე ლევან   ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7114
ვაშაძე გიორგი   სტრატეგია აღმაშენებელი პარტიული 2002
ვაშაძე გრიგოლ   ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7117
ვოლსკი გიორგი   ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე
2456
ზავრადაშვილი ირმა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი (17-12-2020)
7103
ზარქუა ირაკლი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი (17-12-2020)
7133
ზილფიმიანი დავით

(05-01-2021 –)

  საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 7221
თალაკვაძე არჩილ   ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • პარლამენტის თავმჯდომარე (2019-2020)
5693
თევდორაძე გოჩა

(– 04-01-2021)

საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 4527
თოლორაია ედიშერ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი (17-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
5700
ინაშვილი ირმა

(– 04-01-2021)

საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 5647
ინჯია ფრიდონ

(05-01-2021 –)

საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 4942
იობაშვილი ნინო

(01-04-2021 –)

ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (05-04-2021)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-05-2021)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (05-04-2021)
7422
იონათამიშვილი რატი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (23-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
5632
იოსელიანი ლევან მოქალაქეები პარტიული 7113
ისმაილოვი აბდულა ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7091
კაჭარავა დავით ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
7111
კახაძე ვლადიმერ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
6783
კახიანი გიორგი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი (17-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
2564
კახიშვილი კახა ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (23-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020)
7127
კერესელიძე შალვა ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7128
კვიჟინაძე პაატა ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
2455
კვირკველია მანუჩარ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7086
კვიცინია ხათუნა

(27-05-2021 –)

ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (28-05-2021)
  • განათლებისა და მეცნიერების კომიტეტი (31-05-2021)
7453
კიკაბიძე ვახტანგ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7118
კირკიტაძე დავით ენმძალა ერთობაშია პარტიული 5346
კიურეღიანი სუმბატ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7100
კობახიძე ირაკლი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საპარლამენტო უმრავლესობის ლიდერი
5615
კობიაშვილი ლევან ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი (17-12-2020)
5666
კოვზანაძე ირაკლი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი — თავმჯდომარე (11-12-2020)
4971
კონცელიძე რესან ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (23-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
7123
კორძაია თამარ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2569
კუჭავა კახაბერ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
5623
ლაშხი მარიამ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020)
7112
ლაცაბიძე ნინო ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი (17-12-2020)
7124
ლილუაშვილი ბექა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი (17-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
7134
ლომია გიორგი

(– 04-01-2021)

საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 5648
ლომინაძე ზაზა ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი(17-12-2020 – 23-12-2020)
7120
მათიკაშვილი დავითი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი (17-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
5850
მამულაშვილი ნონა ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2499
მანუკიანი სამველ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
5625
მანჯგალაძე პაატა სტრატეგია აღმაშენებელი პარტიული 4224
მაჭარაშვილი გურამ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
5671
მაჭუტაძე ნიკა ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7085
მგალობლიშვილი ლევან

(05-01-2021 –)

ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (05-01-2021)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (29-03-2021)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (11-01-2021)
6842
მდინარაძე მამუკა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ — თავმჯდომარე (11-12-2020) 5654
მეგრელიშვილი ვახტანგი გირჩი პარტიული 7080
მეზურნიშვილი ირაკლი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი (23-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
5679
მელია ნიკანორ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 5638
მენაღარიშვილი მაია ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი (17-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
7140
მეშველიანი გოგი ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020 - 23-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
5676
მეძმარიაშვილი ირაკლი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7138
მინაშვილი აკაკი ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2100
მირზოევი სავალან ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (29-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (23-12-2020 – 29-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
5674
მიქანაძე გივი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (17-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
6476
მიქაძე გელა

(05-01-2021 –)

საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი პარტიული 5649
მიქელაძე ზაალ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
7122
მოწერელია ალექსანდრე ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
7121
მუჯირი სალომე

(– 25-05-2021)

გირჩი პარტიული 7079
ნათელაშვილი შალვა საქართველოს ლეიბორისტული პარტია პარტიული 4596
ნაკაიძე ტარიელ ევროპული საქართველო პარტიული 7075
დამოუკიდებელი
ნაყოფია კობა ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2128
ნაცვლიშვილი ანა ლელო საქართველოსთვის პარტიული 6474
ნიკოლაიშვილი რამაზ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2004
ობოლაშვილი ანტონ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7132
ოდიშარია ბექა ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (17-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი(11-12-2020)
5656
ოქრიაშვილი კახაბერ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2115
ოხანაშვილი ანრი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (11-12-2020)
5881
პაპუაშვილი შალვა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
7110
რაქვიაშვილი ალექსანდრე

(27-05-2021 –)

გირჩი პარტიული 7452
სამადაშვილი სალომე ენმძალა ერთობაშია პარტიული 5372
სამნიძე ხათუნა ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7093
სამხარაული გელა

(27-05-2021 –)

ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (28-05-2021) 2051
სამხარაძე დიმიტრი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
5627
სამხარაძე ნიკოლოზ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (11-12-2020)
5939
სანიკიძე გუბაზ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 2031
სანიკიძე ვიქტორ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (28-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (23-12-2020 – 28-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
7108
სარჯველაძე მიხეილ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (11-12-2020)
7105
სერგეენკო დავით ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
7126
სესიაშვილი ირაკლი

(– 25-05-2021)

  ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
2163
სეფაშვილი ეკა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020)
7097
სიბაშვილი სულხან ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7090
სონღულაშვილი დავით ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (11-12-2020)
5669
სუბარი სოზარ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი — თავმჯდომარე (11-12-2020)
4485
ტაბატაძე ალექსანდრე ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
7101
ტალიაშვილი თამარ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (23-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
7096
ტურძელაძე ნოდარ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი (17-12-2020)
7125
უდუმაშვილი ზაალ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7094
უსუფაშვილი დავით ლელო საქართველოსთვის პარტიული 2287
ქადაგიშვილი ირაკლი ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020 – 23-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი — თავმჯდომარე (11-12-2020)
5123
ქარდავა ბაჩუკი ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7084
ქარუმიძე ლევან ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (17-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
7137
ქვრივიშვილი მარიამ

(– 25-05-2021)

ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020)
7104
ღუდუშაური ალუდა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
  • ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
7102
ყაველაშვილი მიხეილ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საპროცედურო საკითხთა და წესების კომიტეტი (23-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი — თავმჯდომარე (11-12-2020)
5663
შავგულიძე შალვა ევროპული საქართველო პარტიული 2085
დამოუკიდებელი
ჩანქსელიანი გოდერძი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
5675
ჩარკვიანი თამარ სტრატეგია აღმაშენებელი პარტიული 7082
ჩაჩიბაია ვლადიმერ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი — თავმჯდომარის მოადგილე (17-12-2020)
7139
ჩიგოგიძე ვასილ ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020)
5386
ჩიქოვანი ირაკლი ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი (17-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020)
2247
ჩოჩელი ცეზარ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 5389
ჩხეიძე ნატო ენმძალა ერთობაშია პარტიული 5177
ჩხეიძე როსტომ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7088
წაქაძე ბეჟან ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტი (17-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (17-12-2020)
7119
წითლიძე ანა ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7083
წილოსანი ნინო ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტი (23-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარე (11-12-2020)
5694
წილოსანი ხატია ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
  • აგრარულ საკითხთა კომიტეტი (17-12-2020)
4122
წულუკიანი თეა

(– 30-03-2021)

ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • განათლების, მეცნიერებისა და კულტურის კომიტეტი (11-12-2020)
4489
ჭანკოტაძე დევი ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7115
ჭიჭინაძე გივი ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • დიასპორისა და კავკასიის საკითხთა კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
6534
ხაბარელი შოთა ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტი (17-12-2020)
2025
ხაბეიშვილი ლევან ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7074
ხაბულიანი დილარ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 4581
ხაზარაძე მამუკა ლელო საქართველოსთვის პარტიული 7078
ხახუბია ირაკლი ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტი (17-12-2020)
5695
ხაჯიშვილი დავით ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7089
ხელაშვილი გიორგი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
  • თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტი (17-12-2020)
6233
ხერხეულიძე ეკატერინე ენმძალა ერთობაშია პარტიული 4461
ხვიჩია იაგო გირჩი პარტიული 7081
ხოშტარია ელენე ევროპული საქართველო პარტიული 5637
არ შესულა
ხოჯევანიშვილი გიორგი ქართული ოცნება მაჟორიტარული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი — თავმჯდომარის პირველი მოადგილე (17-12-2020)
  • ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტი (17-12-2020)
7130
ხუნდაძე დიმიტრი ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • ჯანმრთელობის დაცვისა და სოციალურ საკითხთა კომიტეტი (11-12-2020)
2276
ჯანაშია თეიმურაზ ენმძალა ერთობაშია პარტიული 7092
ჯაფარიძე ბადრი ლელო საქართველოსთვის პარტიული 5295
ჯაფარიძე ვიქტორ ქართული ოცნება პარტიული „ქართული ოცნება“ (11-12-2020)
  • რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტი (17-12-2020)
1991
ჯაფარიძე ზურაბ გირჩი გირჩი პარტიული 2033

სქოლიორედაქტირება

  1. საკონსტიტუციო ცვლილებები მიღებულია. მთავარი არხი. mtavari.tv (2020-06-29). ციტირების თარიღი: 30 სექტემბერი, 2020.
  2. ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ საქართველოს პარლამენტის 2020 წლის 31 ოქტომბრის არჩევნები შეაჯამა. ცესკო (2020-12-03). დაარქივებულია ორიგინალიდან — 2020-12-15. ციტირების თარიღი: 3 დეკემბერი, 2020.
  3. „ოპოზიცია პარლამენტში არ შედის“. imedinews.ge. 2020-11-02. ციტირების თარიღი: 3 დეკემბერი, 2020. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date=-ში (დახმარება)
  4. „ექვსმა დეპუტატმა „ქართული ოცნება“ დატოვა“. 1TV. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date=-ში (დახმარება)
  5. „გადავწყვიტე დავტოვო ყველა დაკავებული თანამდებობა და გავიდე პარტიიდან — გრიგოლ ვაშაძე“. mtavari.tv. 2020-12-15. ციტირების თარიღი: 15 დეკემბერი, 2020. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date=-ში (დახმარება)
  6. „სალომე სამადაშვილი ერთიან ნაციონალურ მოძრაობას ტოვებს“. Civil.ge. 12 მაისი, 2021. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date= და |date=-ში (დახმარება)
  7. „პატრიოტთა ალიანსის სიით გასულმა დეპუტატებმა ევროპელი სოციალისტების პარტია დააფუძნეს“. Civil.ge. 10 იანვარი, 2021. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date= და |date=-ში (დახმარება)
  8. „ჯაფარიძემ და სხვებმა დააფუძნეს ახალი პარტია გირჩი – მეტი თავისუფლება“. netgazeti.ge. 2020-12-26. ციტირების თარიღი: 1 იანვარი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date=-ში (დახმარება)
  9. 9.0 9.1 „ოპოზიციის დეპუტატების ნაწილი პარლამენტში შევიდა“. Civil.ge. 27 აპრილი, 2021. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date= და |date=-ში (დახმარება)
  10. „ელენე ხოშტარიამ ევროპული საქართველო დატოვა“. civil.ge. 2020-12-28. ციტირების თარიღი: 1 იანვარი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date=-ში (დახმარება)
  11. „დავით ბაქრაძემ ევროპული საქართველო დატოვა“. On.ge. 10 აპრილი, 2021. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date= და |date=-ში (დახმარება)
  12. "ვიმუშავებ როგორც უპარტიო, უფრაქციო, რიგითი პარლამენტარი" — ბაქრაძე პარლამენტში მივიდა“. On.ge. 13 მაისი, 2021. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date= და |date=-ში (დახმარება)
  13. „ტარიელ ნაკაიძემ „ევროპული საქართველო“ დატოვა და პარლამენტში შევიდა“. reginfo.ge. ციტირების თარიღი: 1 ივნისი, 2021. შეამოწმეთ თარიღის პარამეტრი |access-date=-ში (დახმარება)